Seznam hradů a zámků JmK Přidat komentář    

Pověsti z hradů a zámků: Holštejn - Jihomoravský kraj

Pověst je často veřejností chápána jako slovesný záznam reálné události, nicméně pravdivým záznamem reálné historické události není a vždy je potřeba ji vnímat především jako uměleckou fikci - i když v jejím základu může být obsažen pravdivý příběh

Sirotčí hrádek

K hradu Holštejn se váže pověst o pokladě, který tam zakopal rytíř Hartman. Od té doby je prý strážen červeným mužíčkem v jeskyni v podzemí hradu.

Ještě známější je pověst, která se váže ke skutečné historické události, kdy Vok IV. roku 1406 vypálil vdově Bětce tvrz v nedalekých Petrovicích a oloupil její poddané. Prý to bylo kvůli tomu, že se mu líbila její dcera Anežka, která mu dala košem.

Vok zkoušel získat nejprve její přízeň dary, ale když to nepomohlo, vytáhl do Petrovic a tvrz dobyl. Bětka však předtím s dětmi uprchla a tak Vok nezískal Anežku ani násilím.

Když se časem situace uklidnila, Bětka se vypravila zpět do Petrovic, avšak Vok ji cestou přepadl a i s dcerou Anežkou zajal. Bětka byla uvržena do hladomorny, a Vok Anežce slíbil, že když se stane jeho ženou, matku propustí. Anežce nic jiného nezbylo, avšak dohoda nemohla být naplněna, protože Bětka v hladomorně mezitím zemřela.

Situaci vyřešil Vokův odjezd do války proti husitům, kdy neukázněnou posádku na Holštejně přemohl bratr paní Bětky a Anežku vysvobodil. Voka stihl krutý trest v bitvě pod Vyšehradem, kde byl ubit cepy husitů.
Portál mojeBrno Seznam hradů a zámků JmK

Copyright © 2007-2018, Jindřích Bíža
mail na autora webu   email