Seznam hradů a zámků JmK Přidat komentář    

Pověsti z hradů a zámků: Babice - Jihomoravský kraj

sdílet na Facebook - Twitter - Google Plus

Hrádek u Babic se nachází na ostrožně mezi obcí Babice nad Svitavou a Býčí skálou v Křtinském údolí. Kolem vede žlutá turistická značka. Lokalita leží na katastrálním území obce Babice nad Svitavou.

Sirotčí hrádek

Vzhledem k tomu, že se přímo v obci nacházela tvrz, vypálená roku 1645 švédskými vojsky, je pro rozlišení tato lokalita nazývána jako Hrádek u Babic. Odborníci odhadují výstavbu hradu ke konci 13. století. Jeho existence může býti spojována v souvislosti s těžbou a zpracováním železné rudy v jeho okolí.

O tvrzi (hrádku) se ví, že se nacházel za domem s číslem popisným 3. Po jeho sboření se stavební materiál zužitkoval na výstavbu kostela a dalších domů. Hrádek zřejmě postavil rod Křížů, který hraje důležitou roli v následující pověsti.

V pověsti se vypráví, že v jedné chodbě pod bývalým hrádkem leží právě poklad pánů z Křížů. Poklad má prý podobu devíti zlatých kuželek a zlaté koule. A někde poblíž je prý navíc schovaný sud vína, které je tak staré a scvrklé, že až ho někdo najde, bude ho muset sekat širočinou. Tolik pověst.

Prokázaný fakt naopak je, že se v roce 1940 v místě někdejšího hrádku podařilo náhodou vyorat bronzový pečetní prsten. Na plošce prstenu je vyryta kresba ve tvaru kříže, zřejmě znak Křížů z Babic.

Více na www.hrady.cz
FOTO na www.adamovaokoli.cz
WIKIPortál mojeBrno Seznam hradů a zámků JmK