Řikonín 1970 na mBrno.cz

Při železniční nehodě u Řikonína na Tišnovsku na železniční trati Brno – Havlíčkův Brod, která se stala v ranních hodinách v pátek 11. prosince 1970, došlo k pádu dvou osobních vozů mezinárodního expresu č. 57 Panonia z viaduktu Kutiny do údolí říčky Libochovky. Někdejší neštěstí si vyžádalo život 31 cestujících, až na jednoho šlo o polské občany. 18 cestujících bylo zraněno.

F

foto z místa tragické události z 11.12.1970

K vlakovému neštěstí došlo před sedmou hodinou ranní na kolejišti viaduktu Kutina, který se klene nad říčkou Libochovkou.

Do nákladního vlaku, který vyjel ze stanice Nihov směrem na Řikonín, a musel zastavit před vjezdovým návěstidlem u viaduktu Kutina, narazila zezadu lokomotiva, která vyjela ze stejné stanice o pár minut později. Nárazem došlo k vykolejení posledních osmi vagonů nákladní soupravy, přičemž některé z nich se dostaly až na protisměrnou kolej. Po ní ale od Brna přijížděl o dvacet minut zpožděný mezinárodní expres Panonia R57, který vrazil do stojících vagonů plnou rychlostí.

Po střetu došlo k poškození lokomotivy rychlíku a k odtržení prvních dvou vozů tažených za lokomotivou - lůžkového a jídelního vozu. Tyto dva vozy spadly z viaduktu z výšky 36m do údolí říčky Libochovky nedaleko osady Kutina.

Podle osobních svědectví ".. se v potoce válely pivní bečky, nákladní vagony a "všechno možné" ... Smutnou skutečností bylo, že na místě "zdraví okrádali mrtvé", uhlídat se to dalo těžko, a všude panoval děsivý zmatek. Trosky se musely opatrně rozebírat, protože hrozilo že z mostu spadne další vagon na záchranáře dole." (Miroslav Vaněk)

Časový sled události:


07.11 ... plánovaný příjezd ESn 4094 do stanice Řikonín

07.12 - 07.13 ... pátrání po vlaku ESn 4094 signalistou žst. Řikonín

07.15 ... vpuštění následu Elv 900 do obsazeného oddílu

07.14 - 07.16 ... pátrání po ESn 4094 výpravčím žst Řikonín

07.16 - 07.18 ... rozmezí hovoru hlásky Níhov - výpravčí Řikonín

07.16 - 07.18 ... rozmezí uvolnění vjezdového návěstidla Níhov

07.16 - 07.18:30 ... rozmezí postavení vjezdového návěstidla žst. Řikonín

07.17:30 ... první náraz - najetí ELv 900 na ESn 4094 (odmrštěné vagony)

07.20:30 ... druhý nároz - najetí R 57 Panonia na vykolejené vozy na viaduktuPráce na vyproštění obětí - většina z nich byla z jídelního vozu - trvaly nepřetržitě dva dny a dvě noci. Byla nasazena i armáda, a snad lze nyní prozradit, že její členové museli být notně posilněni alkoholem, aby ty děsivé výjevy, jichž se museli stát nechtěnými svědky, mohli lehčeji psychicky zvládnout (jde o tvrzení autora článku, jehož rodinný příslušník se podílel na vyprošťovacích pracích)

Viníci nehody byli potrestáni odnětím svobody na několik let. Hláskařka z Níhova, která nečekala na odhlášku z Řikonína, a v pustila lokomotivu na kolej za nákladním vlakem stojícím na viaduktu, a výpravčí z Řikonína skončili ve vězení. Výpravčí si odseděl čtyři roky za mřížemi, hláskařka šest let.

Donedávna byl na místě neštěstí pomník ve tvaru dvou zkřížených vagonových náprav, ten byl ale odstraněn, a tak tragickou událost, čtvrtou největší na železnici u nás, kterou podle šetření způsobilo porušení mnoha dopravních předpisů (vyslání vlaků krátce po sobě po stejné koleji, nepoužití žádných prosředků k varování přijíždějícího rychlíku v protisměru, atd.) připomíná kříž umístěný na jedné z podpěr viaduktu a malá pamětní deska...
Další události z osudových okamžiků


Znáte web mojebrno? Další zajímavosti z Brna naleznete zde - klikněte tady

Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Zdroje
Diana - továrna na smrt, autor Miroslav Vaněk, Brno 2003


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Datum poslední aktualizace této stránky: 3.7.2020