Kapucínská hrobka na mBrno.cz

Kapucínská hrobka vznikla v polovině 18. století za vlády Marie Terezie, půldruhého století po příchodu Kapucínů do Brna. Nalézá se poblíž centra města na Kapucínském náměstí

klikni pro zvětšení

Kapucínská hrobka při kostelu Nalezení sv. Kříže na Kapucínském nám. (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Autorem projektu kostela a kláštera kapucínů ze 17.stol. byl stavitel Ondřej Erna. Výstavbu barokní krypty provedl další brněnský stavitel M. Grimm, který na Kapucínském náměstí (3D) bydlel.

Do kapucínské hrobky byli od 2.pol. 18.stol. pochovávaní jak členové mnišského řádu, tak jejich donátoři (mecenáši), i některé význačné osobnosti města Brna. Přestože geologické podloží krypty a důmyslný systém větracích průduchů umožňoval dokonalou mumifikaci těl (mumie dospělých osob váží kolem 10 kg), z asi 151 ostatků kapucínů se jich do dnešní doby dochovalo pouze 24.

Kromě kapucínů, kteří byli ukládáni na holou zem s pažemi přes svou hruď a s hlavou podloženou jednou či dvěmi cihlami a růžencem v rukou, je v kapucínské hrobce k vidění několik rakví, v nichž jsou uložena těla významných lidí tehdejší doby, například velitele pandurů plukovníka barona Trencka (přítele Marie Terezie), rodiny Grimmů, městského radního Jakuba Kuneše z Rosenthalu, velitele Špilberku hraběte Jana Viléma Zinsedorf a dalších. V kryptě je i rakev s ostatky sv. Klemenciány, šlechtičny, která položila život za křesťanskou víru při pronásledování křesťanů v Římě.

Jistou zvláštností bylo pohřbívání členů řádu kapucínů: nejdříve byli uloženi do rakve s vysouvacím dnem, pak se rakev přenesla na místo, kde měl mnich navěky ležet, a na něm se odsunulo dno; rakev se pak použila znovu při dalším pohřbu.

Jedno z mumifikovaných těl patří Isabele Zinsendorfové. U něho jsou odborníci přesvědčeni, že bylo pohřbeno zaživa. Mumie totiž nese viditelné stopy smrtelné křeče u rukou. Jak se takové strašné pomýlení mohlo stát? Jedodušše - v té době v Brně řádil mor, a na pohřbení těl se nečekalo obvyklé tři dny...

V podzemí kláštera se pochovávalo až do zákazu vydaného císařem Josefem II. v roce 1784.

Ve hrobce je na jedné stěně tento nápis:

„Čím jste Vy, byli jsme i my, čím jsme my, budete i Vy.“
Kromě brněnské kapucínské hrobky lze mumifikovaná těla nalézt i ve známých klatovských katakombách v podzemí jezuitského kostela (37 mumií), a v rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera, kde je uloženo na 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Mumie však lze nalézt i na dalších místech Česka, zde je přehled desítky nejznámějších míst.Objevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


Návštěvní doba

únor - duben:
Út-So 9.00-12.00 a 14.00-16.30
Ne 11.00-11.45 a 14.00-16.30

květen - září:
Po-So 9.00-12.00 a 14.00-16.30
Ne 11.00-11.45 a 14.00-16.30

říjen až 14. prosinec
Út-So 9.00-12.00 a 14.00-16.30
Ne 11.00-11.45 a 14.00-16.30

15. prosince - 14. února - zavřeno    Ze všech mumií v Česku je nejzachovalejší tělo ctihodné abatyše pražských karmelitek "matky Elekty", které už 350 let odolává rozkladu a je zázračně zachovalé. S jejím tělem je spojeno mnoho záhad a zázraků...


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Sdílet článek přátelům na Facebooku nebo Twitteru

Datum poslední aktualizace této stránky: 12.05.2021