Biskupský dvůr
pod Petrovem na mBrno.cz

Biskupský dvůr se nalézá v levé horní Zelného trhu na konci ulice Muzejní. Komplex renesančních budov mezi sebou svírá malý parčík, ze kterého se nabízí východně průhled dolů ke Kapucínskému náměstí a ke kostelu sv. Kříže (u Kapucínů), a severně k části Zelnému trhu.

obrazek

Biskupský dvůr pod Petrovem (3D mapa = klik na foto) (mapa)

Malé nádvoří je mj. zajímavé tím, že v letní době zvýšeného cizineckého ruchu, tu lze překvapivě nalézt ticho a klid.

Existence Biskupského dvora v Brně je doložena k roku 1352, kdy vládl Karel IV. Svoje jméno stavba získala díky majiteli, olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému, který ji koupil roku 1588. Z původně gotického komplexu se dochovala pouze štíhlá hranolovitá věž s kaplí zdobenou freskami.

Následujícím majitelem se stal kardinál František Dietrichstein.

Od roku 1818 je Biskupský dvůr v držení Moravského zemského muzea. Právě pro potřeby muzea bylo v 80. letech 19. století přistavěno d´Elvertovo křídlo s balkónovým průčelím, pocházející z odstraněného paláce Mitrovských na náměstí Svobody .

obrazek

Hranolovitá gotická věž

Dvůr čekala zásadní přestavba v době renesance a tuto podobu si dvůr zachoval dodnes. Renesanční podloubí jsou dílem italského stavitele Antonia Gabriho.

Uprostřed dvora stojí Merkurova kašna od Ignáce Johanna Bendla z let 1693-1699, která až do roku 1890 stávala na brněnském náměstí Svobody . Postavy antických bohů (Merkura, Neptuna, Vulkánu, a Cerese) představují živly, z nichž se podle Aristotela skládá země.

V Biskupském dvoře je umístěna stálá expozice akvarijních rybiček, mincí a razidel, a mykologická poradna při Moravském zemském muzeu v Brně. Biskupský dvůr fotoObjevili jste v článku nějakou nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to    


       Portál mojeBrno Top zajímavosti Brna Top zajímavosti Moravy

Datum poslední aktualizace této stránky: 14.4.2021