Pálava

Nejvyšším a nejmohutnějším vrchem Pavlovských kopců (Pálavy) na jižní Moravě je Děvín (554,5m) s nedalekou zříceninou hradu Děvičky

Pavlovské vrchy

Vodní nádrž Nové Mlýny vznikala v 80. letech minulého století (mapa)

Území při soutoku tří řek - Dyje, Svratky a Jihlavy - pod Pálavou proslavily bohaté archeologické nálezy, které doložily jeho dávné osídlení lovci mamutů.

Nález světového významu zde učinil Karel Absolon nové okno, když poblíž Dolních Věstonic našel hliněnou sošku ženy kyprých tvarů - tzv. "Věstonickou Venuši". Nález zhruba deseticentimetrové sošky byl doprovázen mnoha úlomky mamutích kostí a kamenných nástrojů, které ležely kolem.

V Dolních Věstonicích, jakémsi neformálním historickém centru Pálavy, které ročně navštíví desetisíce návštěvníků, jsou kromě archeologické expozice umístěné v budově staré radnice, kde si lze prohlédnout kosterní ostatky nejstaršího člověka na světě a nebo fragmenty nejstarší keramiky, ještě další zajímavosti, které stojí za to vidět - ať už jde o "Kalendář věků" (sprašový profil výšky 30 metrů s půdními horizonty z doby ledové, nad kterým se dochovaly stopy po užití ohně) a nebo staroslovanské hradiště "Vysoká zahrada" se zbytky základů kostelíka z 11. století a s mohutnými valy dosahujícími až šestimetrové výšky. K hradišti patří nedaleké pohřebiště v trati "Na pískách" nové okno, kde bylo nalezeno a prozkoumáno na dva tisíce hrobů z 10. až 12. století.

zákl.kámen památníku Velké Moravy

památník Velké Moravy ve Strachotíně

Pálava je turisticky velmi atraktivní lokalitou, a pokud někdy zavítáte na jižní Moravu, určitě stojí za to si udělat celodenní výlet z Děviček (sídla prvního předka šlechtického rodu Pernštejnů - Štěpána z Medlova, který zde působil v letech 1222 - 1223 jako purkrabí) přes Pálavský hřeben na Sirotčí hrádek. ( foto hradu Sirotků nové okno, historie nové okno) Organizace UNESCO ocenila přírodní bohatství této oblasti i tím, že rozhodla o zapsání chráněné krajinné oblasti Pálava na seznam svých biosférických rezervací.

Zajímavá místa v okolí Pálavy: Lednice (zámek, park, skleník, minaret), Mikulov (zámek, Svatý kopeček nové okno s křížovou cestou, Turold), Valtice (zámek, park), vinné sklepy v Pavlově, Strachotíně , Dolních nebo Horních Věstonicích, Křivé jezero pod Novomlýnskou nádrží (návštěvu jezera je nutné domluvit v Mikulově)12/2006

Třetí a největší nádrž vodní soustavy Nové Mlýny
Pohled z hráze od Dolních Věstonic směrem k Šakvicím

12/2006

Pod hrází NM nádrže se nachází obec Nové Mlýny
od které řeka Dyje uhání dál směrem k obci Bulhary a Lednici

12/2006

Pohled směrem k obci Strachotín
Rybáři patrně netuší, že se plaví nad zatopeným hradištěm Petrova louka

12/2006

Jen pár uschlých stromů stále připomíná,
že se tu kdysi nalézaly lužní lesy


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023