zámek Židlochovice

Židlochovický zámek, místo, kde se dnes pořádají výjezdní zasedání vlády ČR a kde se také vedou různá diplomatická jednání, stojí na místě někdejší vodní tvrze, která zde stála od první poloviny 14. století. Leží nedaleko hlavní městské křižovatky, pár kroků od železného mostu přes řeku Svratku. Za honosnou vstupní branou návštěvníky čeká řada barokních soch, které lemují cestu k hlavnímu vstupu do zámku.

Židlochovický zámek

Ale trochu k historii zámku. Původní tvrz byla v držení moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta, a od roku 1407 ji vlastnili Valdštejnové, Pernštejnové a Žerotínové. Ti tvrz nechali přestavět na renesanční zámek. V roce 1616 kupuje zámek Adam mladší z Valdštejna. Po něm získává panství Filip Ludvík Václav, který zámek přetváří do baroka. V letech 1743 až 1819 má zámek v držení rod Ditrichštejnů. Po nich přechází do rukou potomků habsburka Leopolda II, kteří ho měli až do roku 1919, pak zámek připadl československému státu.

Mezi první a druhou světovou válkou zde často pobýval náš první president, Tomáš Gariggue Masaryk. K připomenutí jeho pobytů byla při vchodu do zámecké obory umístěna pamětní deska. V roce 1930 mu zde - v západní části parku - byla vysazena pamětní lípa.

Zajímavostí Židlochovického zámku je fakt, že se zde v roce 1858 narodila pozdější španělská královna Marie Kristina Španělská, a že zde roku 1874 zemřel arcivévoda Karel Ferdinand Habsburský, její otec. Další zajímavostí je, že v oboře je zachována "lavička Petra Bezruče", která nese jeho verše. A určitě zajímavý je i fakt, že zámek je veřejnosti otevřen pouze jeden den v roce, a to první víkend v září.

Naproti tomu je přilehlá obora o výměře asi 23 hektarů otevřena veřejnosti celoročně a zdarma. V parku roste 25 druhů jehličnatých a přes 80 druhů listnatých dřevin, a nejexotičtějším stromem je zde jistě největší jihomoravská "maklura oranžová", původem severoamerický strom je asi 20 metrů vysoký a s šesti kmeny.

Zámek je kulturní památkou České republiky, a přilehlá obora je místem, které určitě stojí za to navštívit v jakoukoliv roční dobu.

Zámek Židlochovice 1

vstup do zámeckého areálu

Zámek Židlochovice 2

zámek slouží k výjezdním zasedáním vlády

Zámek Židlochovice 3

zámek Židlochovice

Zámek Židlochovice 4

zámek Židlochovice

Zámek Židlochovice 5

zámek Židlochovice

Zámek Židlochovice 6

zámek Židlochovice

Zámek Židlochovice 7

zámek ŽidlochoviceZámek Židlochovice 8

vstup do zámecké obory

Zámek Židlochovice 9

pamětní deska TGM

Zámek Židlochovice 10

zámek Židlochovice

Zámek Židlochovice 11

daňci a mufloni

Zámek Židlochovice 12

pohled na zámek z obory

Zámek Židlochovice 13

lavička Petra Bezruče

Zámek Židlochovice 14

verše Petra Bezruče

Zámek Židlochovice 15

lavička PB


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


       Portál mojeBrno


Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023