jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu je unikátní dílo, které bylo vytvořeno jediným člověkem - sochařem amatérem Stanislavem Rolínkem.

Rolínkova jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně blanických rytířů - unikátní dílo stvořené jediným člověkem (mapa)

Rolínek byl rodákem z nedalekého Bořitova a jeho talent neunikl řezníkovi Františkovi Burianovi z nedalekého Kunštátu, když měl možnost vidět pár jeho dřívějších prací - zejména zdařilé sochy husitů, které vytesal do skal jen za použití jedné hasičské sekyrky a půlky nůžek, které dříve sloužily ke stříhání ovcí.

Pan Burian věřil, že když něco podobného Rolínek vytvoří v Rudce ve skalách kopce Milenky, že to výrazně podpoří turistický ruch v regionu. A měl pravdu - Rolínkova první socha, monumentální socha našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, kterou Rolínek odhalil 28.10.1928 (k desátému výročí vzniku republiky), patřila v té době k největším ve střední Evropě. Bohužel, 13m vysoká socha byla stržena a zůstal po ní jen obrys ve skalní stěně a pak obrovské pískovcové boty. Zvláštností je, že Rolínek dělal sochu TGM podle předlohy, za kterou mu posloužila obyčejná poštovní známka.

Poté nemocný Rolínek (trpěl tuberkulozou plic) pokračoval ve vytváření soch bájných Blanický rytířů v umělé pískovcové jeskyni, kterou mu předtím vyhloubili dělníci za financování pana Buriana. Před vchodem do jeskyně vytvořil sochu mohutného lva, přestože živého lva nikdy neviděl, pracoval jen podle obrázku.

Na postavách 17ti rytířů (foto) nové oknopak pracoval za neuvěřitelně špatných podmínek - v temnotě jeskyně jen při svíčkách a s výše uvedeným vybavením. Hlavní postavou skupiny rytířů určil sochu svatého Václava, která stojí uprostřed spícího vojska. Největší rytíři jsou strážci svatováclavské koruny, měří přes tři metry(!).

Bohužel, těžká práce se promítla do Rolínkova zdraví a tak uprostřed tvůrčích sil v pouhých 29ti letech v červenci roku 1931 umírá. Zajímavostí je, že krom jiných sochařů pak v jeho díle pokračuje i jeho mecenáš - pan Burian - když osobně vytesává tzv. "dětskou jeskyňku", kterou tvoří skupina sedmi trpaslíků se Sněhurkou...

Nedaleko jeskyně, nad lesoparkem (v okolí jeskyně je vysazeno množství exotických rostlin), byla v roce 1928 postavena 18m vysoká kamenná Burianova rozhledna (579 m.n.m.) Z ní je možné, za dobré viditenosti, spatřit vrchy Jeseníků, Pálavy a prý dokonce i Krkonoší.

Konečně, přijeďte do Rudky, a můžete se o tom přesvědčit sami.jeskyně Blanických rytířů u Rudky

monumentální socha lva u vchodu do umělé jeskyně

jeskyně Blanických rytířů u Rudky

amatérský sochař Stanislav RolínekObjevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Moravu? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023