Babí lom

Rozhledna "Babí lom" se nachází na jižním vrcholku nejvyššího skalnatého hřebene v okolí Brna nad obcí Lelekovice (mapa). Stojí zhruba v místech původní dřevěné Ripkovy vyhlídky, po které jsou stopy v lesním terénu (shluky balvanů, sešlapané kamenné schody, atd.) ještě docela dobře patrné.

klikni pro zvětšení

Rozhledna válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu, a proto je až neuvěřitelné, že všechen stavební materiál byl vynesen nahoru místními dobrovolníky z TJ Sokol Lelekovice.

Jejich ruce vynesly po strmé cestě na 30 metrů krychlových kamene, 70 kubíků písku, a množství železného materiálu na výrobu zábradlí a točitých železných schodů. Pro představu - běžně naložená Tatra uveze 5 až 6 kubíků zeminy. .

Na dnešní poměry stavba stála pouhých 160 000 Kčs a byla hotova během několika měsíců, když se na ní odpracovalo na 6000 brigádnických hodin.

Návštěvníky na první pohled zaujme načervenalá barva místní půdy a skalisek, která jsou tvořena slepenci oblázků, které lze vidět na jiných místech v okolí Brna. Jde o 370 milionů let staré rudofialové slepence, po kterých je třeba pojmenován známý brněnský kopec poblíž výstaviště, v jehož úbočí najdeme bývalou dělnickou kolonii.

Zajímavé jsou rovněž zakrslé kmeny bříz a borovic, vyrůstajících z nehostinného pískovce.

Vůbec celá lokalita si drží nízkohorský charakter, ostatně zde skutečně rostou rostliny, v jejichž názvu slovo "horský" je, jako rozrazil horský, růže alpská a nebo čarovník alpský.

Říká se, že za jasného počasí jsou odtud vidět vzdálené vrcholky Alp.


Zajímavá místa v okolí: Vranov - hrobka Lichtenštejnů, Habrůvka - Lichtenštejnský pomník, Vilémovice - propast Macocha, Rudice - propadání, Punkva, jeskyně Býčí skála a Výpustek nové okno, Balcarka, barokní poutní koste nové oknol ve Křtinách od mistra Santiniho, Stará huť - Josefov, Bílovice nad Svitavou, oblast Moravského Švýcarska, ...rozhledna

rozhledna Babí lom u Lelekovic (521m)

rozhledna

pohled k Vysočině


Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Moravu? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 4.10.2023