Loretánská kaple u minoritů

Nad vchodem Loretánské kaple minoritského kostela sv. Janů, Evangelisty a Křtitele, který se nachází nedaleko jižní části náměstí Svobody poblíž křižovatky ulic Jánské a Minoritské, je v bohatě zdobené kartuši zobrazena jakási námořní loď. Mnozí brňané tvrdí, že to byla ona, která přepravila Loretánskou kapli do Brna.

klikni pro zvětšení

v kartuši nad vchodem do Loretánské kaple je záhadná loď

Loretánské kaple (tzv. lorety) byly hromadně stavěny po celé Evropě v 16. až 18. stol. jako jeden z projevů "barokní zbožnosti", a měly stylově napodobovat "Svatou chýši v Loretu".

"Loreto se od 14. století stalo proslulým poutním místem, kde byly uloženy kameny, které pocházely z příbytku, který měla obývat Panna Marie v Nazaretu. Kameny se do Itálie dostaly patrně na konci 13. století, ale již od 14. století se šířila legenda o zázračném přenesení příbytku Panny Marie anděly. K Loretu se také pojily pověsti o zázračných uzdraveních a milostech přičítaných Černé Panně Marii Loretánské. První kaple v českých zemích vznikly po návštěvách italské Lorety českými šlechtici.

Poutníci a návštěvníci Lorety přinášeli dárky buď jako poděkování za splněnou prosbu nebo jako doprovod takové prosby nebo i pouze jako důkaz své víry. Některé Lorety získaly vlivem takovýchto i cenných darů značně velké poklady, pro které musela být vystavena zvláštní pokladnice. Většina jich zmizela v době napoleonských válek, kdy byly použity pro posílení státních financí." (Zdroj: Otevřená encyklopedie - Wikipedie)

Loretánskou kapli Panny Marie ale nepřivezla žádná záhadná loď; postavil ji jeden z nejlepších tehdejších barokních stavitelů Mořic (Mauritz) Grimm při původně gotickém (asi 1230), barokně přestavěném (1729-1733) kostele sv. Janů, v letech 1713 až 1720. Kaple byla vysvěcena až o celých šest let později r. 1726.

V tehdy patnáctitisícovém městě Brně M. Grimm působil pět desítek let, a za tu dobu mj. dokončil ještě Zemský dům na Dominikánském náměstí a stavbu kláštera švédskou válkou poničeného Chrámu sv. Tomáše. Tvůrcem freskové výmalby lorety (i kostela) byl František Řehoř Ignác Eckstein.

Brněnská Loreta u minoritů patří mezi svatá poutní místa; poutě k ní se konají 24. června každého roku (na svátek Janů) a 27. prosince. (Porcinkule pak 2.srpna. Porcinkule = poutě s nějakým vztahem k řádu františkánů, konané vždy první srpnový víkend)

"Nazaretská chýše", Loreta, byla postavena pro brněnské minority a dodnes je jednou z nejzajímavějších, nejkrásnějších a nejcennějších barokních památek na celé Moravě. Současně je jedinou stavbou svého druhu v celém Brně.

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek

obrazek



Objevili jste v článku nesrovnalost ?
Můžete zanechat vzkaz v knize návštěv


Jak znáš Brno? Klikni zde na kvíz, a dozvíš se to


       Portál mojeBrno

Datum poslední aktualizace této stránky: 5.10.2023